Historia
Historia tej diety sięga pierwszej połowy XX wieku w USA, gdzie w wyniku podnoszenia się poziomu życia ludności i poprawy dobrobytu po II wojnie światowej po raz pierwszy sposób odżywiania i otyłość stają się ważnym medycznym fenomenem. Choć w tamtym okresie otyłość jeszcze nie była uznawana za ogólnospołeczny problem i chorobę cywilizacyjną, jak ma to miejsce dzisiaj, pacjenci z otyłością stanowili problem. W wielu przypadkach duża otyłość i nadmierna ilość tkanki tłuszczowej uniemożliwiały wykonanie zabiegu. Pacjenci byli skazani na leżenie w łóżku, nie mogli uprawiać żadnej aktywności fizycznej w celu redukcji tkanki tłuszczowej, więc szukano innego sposobu, jak poprzez zmianę sposobu odżywiania osiągnąć wyraźne rezultaty w tej redukcji.
W taki sposób odżywianiu i dietom zaczął się przyglądać na początku lat 20. dr Russell Morse Wilder, który badał wpływ zmiany diety i insuliny u pacjentów z cukrzycą. Prawdopodobnie to właśnie on jako pierwszy zastosował dietę ketogeniczną, czyli proteinową, do celów medycznych.
Jednak za głównego autora i ojca koncepcji diety ketogenicznej uważa się prof. Georga L. Blackburna (1936 - 2017), który prowadził dokładne i długotrwałe badania nad procesem spalania tłuszczów w organizmie człowieka. Dr. Blackburn opisał stan organizmu, zwany ketozą, w którym organizm spala przede wszystkim tkankę tłuszczową, stanowiącą dla niego zapasy, a masa mięśniowa zostaje zachowana. Opisał, jak wywołać stan ketozy dzięki ograniczeniu przyjmowanych ilości węglowodanów i tłuszczów w pożywieniu do minimum i jednoczesnemu zwiększeniu ilości spożywanych białek. W procesie spalania tkanki tłuszczowej uwalniają się tzw. ciała ketonowe, które zastępują węglowodany jako źródło energii i stają się głównym jej źródłem dla organizmu. Badania prof. Blackburna stanowią podstawę naukową, na której opiera się koncepcja diety proteinowej.
Czym jest ketoza
Ketoza to naturalny dla organizmu stan, do którego dochodzi w ciele w wyniku ograniczenia ilości przyjmowanych wraz z pożywieniem węglowodanów i tłuszczów i jednoczesnego zwiększonego spożycia białek. W organizmie zaczynają się wtedy tworzyć ciała ketonowe, powstające w wyniku rozkładu tkanki tłuszczowej. Te ciała ketonowe zastępują jako źródło energii węglowodany (które w formie glukozy były głównym źródłem energii dla organizmu). Organizm zaczyna w pierwszej kolejności spalać odłożony w ciele tłuszcz, a to prowadzi do zmniejszenia masy ciała, przy tym ten spadek to wynik utraty tkanki tłuszczowej, a nie mięśni.
W stan ketozy organizm wchodzi po ok. 2 - 3 dniach po wprowadzeniu odpowiednich nawyków żywieniowych.
W trakcie ketozy następuje nie tylko spalanie widocznej podskórnej tkanki tłuszczowej, ale znacznie bardziej niebezpiecznego tłuszczu gromadzącego się w jamie brzusznej, który obrasta organy wewnętrzne, utrudniając ich właściwe funkcjonowanie. Ketoza ma pozytywny wpływ na organizm również dzięki obniżeniu poziomu “złego” cholesterolu LDL i podniesieniu poziomu “dobrego” cholesterolu HDL. W stanie ketozy spada w organizmie produkcja insuliny, czyli hormonu powodującego rozpad tłuszczów, prowadząc do poprawy odpowiedzi organizmu na ten hormon, co pomaga w profilaktyce cukrzycy i jej leczeniu.
Badania pokazały, że ketozie, dzięki opisanemu wyżej procesowi, nie towarzyszy uczucie głodu i ochoty na słodkie, za to pojawia się dobre samopoczucie i zastrzyk energii, w niektórych źródłach stan ten zwany jest well being.
Badania pokazały również, że ketoza jest dla zdrowego organizmu całkowicie naturalnym i bezpiecznym stanem.
Nie mylmy ketozy z kwasicą ketonową
Przy pobieżnym wyszukiwaniu informacji na temat ketozy, zwłaszcza w niespecjalistycznych źródłach, można spotkać się z informacją, że ketoza to stan niebezpieczny dla zdrowia, a wręcz mu zagrażający. Z największym prawdopodobieństwem chodzi jednak w takiej sytuacji o mylenie pojęć ketoza i kwasica ketonowa. Kwasica ketonowa to stan organizmu, który powstaje u osób cierpiących na niedobór insluiny lub insulinoodporność (czyli u cukrzyków). Poziom ciał ketonowych u takich osób przekracza maksymalny dopuszczalny poziom, co faktycznie jest dla nich niebezpieczne.
Ograniczenie ryzyka wystąpienia efektu jo-jo
W przypadku zwykłych diet redukcyjnych często istnieje duże niebezpieczeństwo, że wprawdzie nastąpi spadek masy ciała, ale duża część spadku tej masy wynika z zaniku masy mięśniowej. Po zakończeniu diety i powrotu do normalnych posiłków organizm z trudem radzi sobie z nowym napływem kalorii, które znów zacznie odkładać, co znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia tzw. efektu jo-jo.
Główną zaletą diety proteinowej jest to, że przy jej stosowanie ryzyko efektu jo-jo jest znacznie ograniczone.
Sposób działania ESSENS Keto
Zestawy ESSENS Keto zawierają wszystko co potrzebne, aby prawidłowo przejść przez cały okres diety proteinowej. Wszystkie produkty ESSENS Keto mają obniżoną zawartość cukrów i dużą zawartość białka. Dzięki właściwemu połączeniu produktów ESSENS Keto organizm wchodzi w stan ketozy.
Organizm przestaje spalać cukry i “przełącza” się w tryb spalania tkanki tłuszczowej. Ponieważ nawet zwykłe zapotrzebowanie organizmu na energię jest dość wysokie, zaczną być wykorzystywane również odłożone zapasy tłuszczu i ciało wyraźnie się wyszczupli.
W trakcie diety ESSENS Keto organizm zacznie spalać także substancje na długo przedtem odłożone w ciele, także te toksyczne, a więc dochodzi do naturalnego oczyszczenia organizmu.
Zbilansowane receptury produktów ESSENS Keto gwarantują szybki przebieg diety, a optymalna ilość białek zapewnia, że spadek wagi będzie wynikać wyłącznie z utraty nadmiernej tkanki tłuszczowej.
Znaczną część składu produktów ESSENS Keto stanowią także witaminy, składniki mineralne i pierwiastki śladowe, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Nie musisz liczyć kalorii ani śledzić proporcji substancji odżywczych, zrobiliśmy to za Ciebie. Bez uczucia głodu i martwienia się, co znów przygotować sobie do jedzenia.
Dieta ESSENS Keto podzielona jest na 3 etapy, następujące płynnie po sobie. Dzięki temu nie tylko uda się Wam schudnąć, ale co ważniejsze, utrzymać osiągnięty efekt.
Wystarczy tylko przestrzegać podstawowych zasad ESSENS Keto.
Podstawowe zasady ESSENS Keto
ODPOWIEDNIA ILOŚĆ PŁYNÓW
Co najmniej 2,5 – 3 l wody lub niesłodzonych napojów dziennie. Jeśli chodzi o kawę lub czarną i zieloną herbatę, dozwolone są 4 filiżanki dziennie. Kawa może być tylko czarna, bez mleka i cukru. Odpowiednia ilość płynów zapewnia właściwe usuwanie produktów ubocznych z organizmu.
Wskazówka: Jeżeli jesteś jedną z osób, która ma problem z pilnowaniem ilości przyjmowanych płynów, przygotuj sobie rano dwie 1,5-litrowe butelki z wodą. Pod koniec dnia obie butelki powinny być puste.
WARZYWA
Codziennie powinno się zjeść co najmniej 300 – 500 g, a maksymalnie 1 kg wybranych “dozwolonych” rodzajów warzyw. Lista dozwolonych warzyw różni się na każdym etapie diety ESSENS Keto. Szczegóły wykaz podany jest niżej, w części poświęconej poszczególnym etapom. Warzywa można jeść jako dodatek do posiłków proteinowych lub między posiłkami.
Uwaga: dania przygotowane z dozwolonych warzyw są spożywane DODATKOWO, obok porcji ESSENS Keto, a nie ZAMIAST NICH!
REGULARNOŚĆ SPOŻYWANIA POSIŁKÓW
Przerwa między kolejnymi posiłkami proteinowymi wynosi około 3 godzin. Pierwszy posiłek należy zjeść do pół godziny od pobudki, a ostatni najpóźniej 2-3 godziny przed pójściem spać.
Przykład: Wstajesz o godz. 7:00 - pierwszy posiłek (śniadanie) jesz o godz. 7:30, kolejny (drugie śniadanie) o godz. 10:30, potem obiad o 13:30, podwieczorek o 16:30 i kolacja o 19:30.

Czego unikać w trakcie diety ESSENS Keto
Pamiętaj, że dieta keto jest bardzo wrażliwa na węglowodany i należy ich unikać w każdej postaci. Nawet jeden kawałek może zawierać 15 - 20g węglowodanów, które zatrzymają dietę na kilka dni, a to byłaby wielka szkoda. Ponownie jej uruchomienie zajęłoby niepotrzebnie kolejne 2-3 dni.
Pamiętaj, że nawet “zdrowe” węglowodany i skrobie są zakazane w trakcie tej diety. Nie wolno pić napojów słodzonych ani soków owocowych. Należy unikać słodkości, chipsów i innych słonych przekąsek. Zakazane jest jedzenie miodu, owoców i produktów mlecznych.
W trakcie diety nie wolno spożywać alkoholu, nawet w niewielkich ilościach. Na niektórych etapach diety zakazane są niektóre rodzaje warzyw. Zakazane są również takie dodatki, jak ryż czy ziemniaki.
Nie bój się jednak, wszystkich tych ograniczeń należy przestrzegać w czasie diety, po zakończeniu diety do większości z nich, oczywiście w zdrowej ilości, możesz wrócić.
Ruch w trakcie diety ESSENS Keto
Dieta proteinowa jest odpowiednia dla osób, które są aktywne fizycznie w dość ograniczony sposób i dla nie-sportowców.
Aktywność sportowa w trakcie pierwszych dwóch etapów diety nie jest konieczna. Wprowadza się ją stopniowo na trzecim etapie diety keto, a potem utrzymuje po okresie diety.
Nie planuj więc żadnych nowych aktywności sportowych na pierwsze dwa etapy ESSENS Keto. Natomiast jeśli przed dietą uprawiałaś/uprawiałeś regularnie jakiś sport, możesz to kontynuować, ale musisz przygotować się na to, że twoje wyniki będą ze względu na ograniczoną ilość spożywanych kalorii słabsze o około 40 %. Planuj więc swoje ćwiczenia, mając tego świadomość. Po zakończeniu diety kondycja i wyniki wrócą do normy po powrocie do zwykłego sposobu odżywiania.
Czy ketoza jest bezpieczna?
Tak, dla zdrowego organizmu krótkotrwały stan ketozy wywołany w ramach diety redukcyjnej przez okres 12 tygodni jest całkowicie bezpieczny. Mało tego, obniżenie poziomu tłuszczów w organizmie przynosi mu wiele korzyści zdrowotnych.
Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że nadwaga i otyłość to czynniki ryzyka, mogące powodować wiele chorób (cukrzyca typu II, choroby serca i układu krwionośnego, choroby stawów, niektóre nowotwory).
Długo utrzymująca się nadwaga to dla organizmu dużo gorsze obciążenie, niż krótkotrwała ketoza. Za to spadek wagi przynosi ciału wiele korzyści. Ketoza to stan naturalny dla organizmu, a zdrowa wątroba i nerki, czyli główne “oczyszczające” organy pomagające usuwać z ciała szkodliwe substancje, sobie z nią poradzą.
Dla zdrowego organizmu redukcja dzięki diecie proteinowej jest bezpieczna, ale istnieją choroby i stany organizmu, które stanowią przeciwwskazanie do tej diety.
Są to w szczególności:
- wszelkie choroby nerek
- wszelkie choroby wątroby
- choroby pęcherzyka żółciowego, jelit i przewodu pokarmowego
- cukrzyca
- choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelit
- choroby serca i układu krążenia - zawał serca, arytmia, dławica piersiowa
- udar lub tętniak
- nowotwory
- dna moczanowa
- zaburzenia tarczycy
- zaburzenia odżywiania - bulimia i anoreksja
- alergia na któryś składnik produktu
- ciąża i karmienie piersią
- wiek poniżej 18. roku życia
Jeżeli dobrze znasz swój stan zdrowia i nie dolega ci żadna z wyżej podanych chorób lub dolegliwości, możesz spróbować diety proteinowej.
Jeżeli nie jesteś pewna/pewien swojego stanu zdrowia, przed rozpoczęciem diety skonsultuj się ze swoim lekarzem.
Choć ketoza to stan naturalny dla organizmu, w trakcie diety mogą się pojawić pewne skutki uboczne o różnej intensywności i trzeba być na nie przygotowanym.
Skutki uboczne i szczególne diety proteinowej
Częstsze oddawanie moczu
W momencie kiedy organizm pozbywa się substancji, powstających w wyniku spalania tkanki tłuszczowej i w związku z utratą wody, wzrasta potrzeba oddawania moczu. To całkowicie normalne zjawisko, zwłaszcza w pierwszej połowie diety. Dlatego tak ważne jest picie odpowiedniej ilości wody i niesłodzonych napojów w ilości 2,5 - 3 litrów dziennie.
Zmęczenie, bóle głowy i głód
Objawy te pojawiają się zwłaszcza na początku diety. Przed rozpoczęciem diety ciało było przyzwyczajone do przyjmowania większych ilości węglowodanów. Na obniżenie poziomu cukru we krwi może więc na początku reagować uczuciem głodu, ochotą na słodkości, bólami głowy i zmęczeniem. Te objawy zwykle wraz z rozwojem ketozy ustępują (2 - 3 dni). Jeżeli się pojawią, zadbaj o więcej odpoczynku. W przypadku bólu głowy można przyjąć zwykły lek przeciwbólowy.
Zaparcia i biegunka
Zaparcia wynikają z faktu, że organizm nie otrzymuje zalecanej ilości błonnika. Należy pić dużą ilość płynów (2,5 - 3 litrów dziennie), organizm z czasem znów przyzwyczai się do przyjmowania błonnika i zaparcia znikną. Nie myl zaparcia z mniejszą ilością stolca. Uświadom sobie, że przyjmujesz mniej jedzenia, więc potrzeba oddawania stolca także się zmniejsza.
W wyniku radykalnej zmiany sposobu odżywiania może się pojawić odwrotny problem - biegunka. Ta czasem pojawia się jako efekt ograniczenia węglowodanów w pożywieniu. Jak tylko organizm się przyzwyczai do nowej diety, ustępuje również biegunka. Jeżeli biegunka się pojawi, włącz do swoich posiłków 1 - 2 łyżki dobrej jakości oliwy dziennie. Biegunka nie powinna trwać dłużej niż 2 - 3 dni. Jeżeli trwa dłużej, skonsultuj się z naszym specjalistą lub lekarzem.
Nieprzyjemny zapach z ust, metaliczny smak lub suchość w ustach
Choć te objawy są nieprzyjemne, potwierdzają, że ketoza przebiega prawidłowo. Jest to częściowo rezultat odwodnienia organizmu, a częściowo produkcji ciał ketonowych, które generują taki specyficzny zapach. Guma do żucia bez cukru czy listek świeżej mięty powinny sobie poradzić z tym problemem.
Złe samopoczucie, osłabienie
Przed rozpoczęciem diety ciało było przyzwyczajone do tego, że energię czerpało z węglowodanów w postaci szybko dostępnej glukozy. Ciała ketonowe, które w stanie ketozy zastępują węglowodany, nie są uwalniane tak szybko i by je móc wykorzystać, ciało musi wykonać pewną pracę. Na początku broni się przed tym i “domaga” się węglowodanów, które były łatwo dostępne. Stąd poczucie złego samopoczucie, osłabienia czy głodu. Wraz z rozwojem ketozy i dostępności ciał ketonowych te objawy znikają. Jeżeli pojawią się na początku diety, koniecznie jedz dozwolone warzywa w ilości co najmniej 500 g. Taka ilość warzyw działa między innymi jako “zapychacz” żołądka, który “wyłącza” wtedy jeden z receptorów, który wywołuje poczucie głodu. Zawsze pamiętaj o odpowiedniej ilości płynów (2,5 - 3 litrów dziennie).
Zmiany cyklu miesiączki
Szybka utrata wagi aktywnej hormonalnie tkanki tłuszczowej może w wyjątkowych przypadkach prowadzić u kobiet na to wrażliwych do tymczasowej zmiany cyklu miesiączkowego. Powrót do normalnego cyklu następuje zwykle przy kolejnych dwóch cyklach. Jeżeli nawet po 3 miesiącach cykl nie wróci do normy, należy skonsultować się z ginekologiem.
Najczęstsze błędy popełniane w trakcie diety ESSENS Keto
Sukces diety ESSENS Keto zależy od surowego przestrzegania zasad. To sprawia, że dieta jest z jednej strony prosta, z drugiej dość wrażliwa na błędy. Niektóre, nawet te wydawałoby się drobne odchylenia, mogą w znaczny sposób naruszyć proces diety. By tego uniknąć, zwracamy uwagę na najczęstsze błędy.
Nieprzestrzeganie regularnego spożywania białek i innych substancji odżywczych!
Czasem w trakcie diety mamy poczucie, że jesteśmy syci (nie czujemy głodu) i wystarczą nam tylko 3 lub 4 porcje produktów ESSENS Keto. To jest podstawowy błąd, którego należy unikać. Jeżeli nie będziemy regularnie dostarczać ciału białek, spożywając 5 posiłków dziennie, organizm dostarczy je sobie w inny sposób, z masy mięśniowej, i w procesie chudnięcia będziemy także tracić mięśnie. Tego unikniemy dzięki regularnemu spożywaniu produktów ESSENS Keto, których nigdy nie należy pomijać.
Zbyt mała ilość płynów!
Usuwanie produktów ubocznych z organizmu to podstawa skutecznej redukcji. Dlatego odpowiednia ilość płynów jest absolutnie konieczna. Jeżeli masz problem z pilnowaniem tej ilości, przygotuj sobie odpowiednią dzienną ilość wcześniej. Jeżeli w trakcie diety ESSENS Keto boli Cię czasem głowa, może to być spowodowane zbyt małą ilością pitej wody czy napojów.
Słodzenie napojów, herbaty i kawy cukrem lub miodem!
Nawet najmniejsza ilość węglowodanów ponad to, co jest zawarte w produktach ESSENS Keto, niszczy rezultaty diety. Dużą ilość cukru zawierają także owoce, dlatego są zakazane w diecie keto. Jednorazowe spożycie węglowodanów nie zniszczy procesu diety zupełnie, ale by ponownie rozwinęła się ketoza, potrzebujemy dodatkowych 2 - 3 dni.
Skrobie to też węglowodany (a dokładnie polisacharydy)!
Komentarz typu “jedna bułka przecież nie zaszkodzi” całkowicie mija się z prawdą. Jest dokładnie odwrotnie, pieczywo (nawet to pełnoziarniste) może skutecznie zatrzymać proces ketozy. Uważaj na to.
Spożywanie alkoholu, nawet w niewielkich ilościach, szkodzi diecie!
Alkohol to ukryte kalorie i cukry. Ilość alkoholu, która zwykle jest zupełnie normalna i zdrowa (na przykład kieliszek czerwonego wina dziennie), jest niedopuszczalna przy diecie proteinowej. Należy zwłaszcza unikać regularnego spożywania małych ilości wina lub piwa, które na długi czas zahamowują procesy zachodzące w trakcie diety. To ograniczenie nie jest na zawsze, tylko na czas diety, więc na ten kieliszek ulubionego trunku można chwilę poczekać.
Zbyt mało warzyw!
Pamiętaj, że jedzenie warzyw poza spożywaniem produktów ESSENS Keto ma swój cel. Po pierwsze, warzywa zapełniają żołądek, przyzwyczajony do większej ilości jedzenia, więc dają uczucie sytości i tłumią uczucie głodu. Po drugie zapewniają prawidłowe funkcjonowanie jelit, aby po zakończeniu diety były one przygotowane na powrót do normalnego jedzenia. Po trzecie, wzbogacają smak posiłków. Daj szansę warzywom i jedz co najmniej 300 - 500 g dozwolonych rodzajów warzyw dziennie.
Powrót do złych nawyków żywieniowych po zakończeniu diety!
To, że udało Ci się zakończyć dietę proteinową i twoja waga spadła, jest świetną sprawą. Pamiętaj jednak, że twoja nadwaga z czegoś wynikała. Często są to takie przyczyny, jak nieregularne spożywanie posiłków lub źle zbilansowane posiłki (za dużo węglowodanów, tylko 2 posiłki dziennie, za dużo słodkich napojów itd.). Nie wracaj do tych nawyków, a utrzymanie wagi przyjdzie Ci z łatwością.

Po diecie
Utrata zbędnych kilogramów powinno być pierwszym i zasadniczym krokiem do generalnej zmiany nawyków żywieniowych. W trakcie diety twój organizm powinien przyzwyczaić się do regularnych posiłków i odpowiedniej ilości płynów. Po zakończeniu diety zaplanuj sobie regularną aktywność fizyczną. W trakcie 3 etapu diety zapoznaj się z podstawowymi zasadami zdrowego, zbilansowanego sposobu odżywiania, które pomogą Ci utrzymać osiągnięty rezultat. Pamatuj o tych podstawowych zasadach i o tym, że po schudnięciu będziesz się czuć znacznie lepiej.
Już wiesz, czym jest dieta proteinowa, jakie są jej podstawowe zasady. Wiesz, jak działa ketoza, czego należy przestrzegać, a czego unikać.
Kliknij teraz na stronę o przebiegu diety, gdzie piszemy o poszczególnych etapach ESSENS Keto.